קפוצינו - הקצפת חלב

קפוצינו ...".קפה ב שלוש צבעים."..קפה חלב חם וקצפת

הקצפת חלב לקפה

קפוצ'ינו מוקרם,אהוב מאד עלמרבית חובבי הקפה. בסקר לא רשמי שערכנו בסביבתנו הקרובה עולה כי רבים מלוגמי הקפוצ'ינו בוחרים במשקה בזכות הקטע המוקצף. נראה כי איכות ההקצפה בלבד עשויה לקבוע את איכות המשקה, ולפיכך אם רכשתם לעצמכם או למשרד מכונת קפה ראוי שתכירו את סודות ההקצפה, מי יודע אולי באחד הימים תהפכו לבריסטות.

לשם הכנת קפוצ'ינו והקצפתו דרושה מכונת אספרסו איכותית, קפה טחון או קפסולה, חלב (רצוי עשיר בשומן) וקנקן ייעודי (הקנקנים הטובים עשויים נירוסטה).

אופן הקצפת החלב אינו נמשך זמן רב ולכן יש לשים לב, פספוס של אחד השלבים עשוי לפגום באיכות הקרמה, בטעם ובמרקם. אם הקפדתם על התהליך ושמרתם על טמפ' נכונות בכל שלבי ההקצפה יווצר לכם קצף במרקם הרצוי .

איך יודעים אם ההקצפה איכותית ?

הקצפה איכותית הינה קצף סמיך ויציב, מרקם הקצף עשיר בבועות קטנות וצפופות כל כך עד שבמבט מלמעלה הוא יראה כמעט כשמנת. קצפת בעלת בועות גדולות אינה יציבה וסביר שעד הגשת הקפה ייעלמו חלק גדול מהבועות וכתוצאה מכך יראה הקפוצינו חיוור.

אם ההקצפה שיצרתם איכותית ויציבה תוכלו לצייר בעת המזיגה צורות שונות- לב, פרצוף ופרח למוכשרים מבין הבריסטות.

ציורים על הקפה ...

הציורים המוכרים נעשים על ידי כתמי אספרסו חומים על הקצף הלבן. כדי ליצור צורות בקרמה הטו את הכוס בעת המזיגה לזווית של כ 65 מעלות, בזווית זו יעלה האספרסו במעלה הכוס וחלק מתחתית הכוס ייחשף. מיזגו תחילה את הקצף לחלק החשוף בתחתית הכוס ולאט התקדמו לדופן הכוס הקרוב אליכם, במהלך ההתקדמות הניעו את הקנקן בתנועות מעגליות זעירות. בכדי ליצור תנועה מעגלית מושלמת הפעילו את פרק כף היד תוך שמירה על יציבות.

בעזרת תנועות מעגליות וקוים ישרים תוכלו ליצור צורות שונות. כך, מזיגת הקצף בתנועה מעגלית ובסופה משיכה של הקנקן בקו ישר תיצור לב. נסו זאת מס' פעמים, עם הניסיון ובעזרת מעט יצירתיות תוכלו להיות אומנים בקפה.

עיצוב על הקפה...

כמו כל מאכל כדי להפוך את המשקה למעניין וטעים יותר ניתן לשלב תוספות שונות לצד הציור שיצרתם בקצף.

שברי שוקולד- בעזרת מגרדת ביתית פשוטה תוכלו לגרד חפיסת שוקולד (רצוי מריר) ולפזר את שבבי השוקולד על הקרמה.

שוקו באבקה- מלבד חפיסת שוקולד תוכלו להשתמש באבקת שוקו או קקאו, השוקו בהיר יותר משוקולד מריר ולכן המראה יהיה עמום יותר, עם זאת הטעם לא פחות מתוק.

קינמון- בתבלין זה ניתן להשתמש בשני אופנים: בצורתו הגולמית כמקל קינמון וכאבקה מעל.

החומר הפעיל בקינמון (Cinnamaldehyde , אלדהיד צינאמי) בעל מסיסות נמוכה במים ולכן בעת שימוש במקל הקינמון כמעט שלא יורגש טעם התבלין בעוד שפיזור האבקה יחזק את תחושת טעמו.

תמיד תוכלו לעצב את הקצף בעזרת תוספות שונות כיד הדמיון ובהתאם לטעמכם האישי. אך בטרם תגישו משקה מעוצב ומקושט מומלץ לנסותו בבית ולוודא שאכן השימוש במרכיבים שבחרתם תורם למראה ולא פוגם בטעם, אחרת תסכנו את המוניטין שרכשתם כבריסטות בהקצפה.

תהנו מקפוצ'ינו חם וטעים
שלכם, אלון קדמה